Legendární investigativní TV pořad 

Facebook YouTube E-mail

ČT se nelíbí úmysl bývalé reportérky Lorencové obnovit na síti Klekánici

http://zpravy.idnes.cz/ct-se-nelibi-umysl-byvale-reporterky-lorencove-obnovit-na-siti-klekanici-1lg-/media.asp?c=A090820_133612_media_pei

Bývalá novinářka Jana Lorencová, kandidátka Strany zelených v nadcházejících předčasných volbách, uvažuje o obnovení investigativního pořadu Klekánice. Ten běžel devět let v České televizi, skončil v roce 2004. Jeho nejznámější tvář by Klekánici ráda vysílala na internetu. České televizi se to moc nezdá.

Novinářka Jana Lorencová v ostravském studiu České televize v pořadu Klekánice.foto: Česká televizeNovinářka Jana Lorencová v ostravském studiu České televize v pořadu Klekánice.

Na bývalou reportérku Janu Lorencovou se prý i po pěti letech od zastavení pořadu obracejí různí lidé s dotazem, zda se Klekánice někdy vrátí na obrazovky. Nic tomu podle ní nenasvědčuje.

“Ve veřejnoprávní televizi, jejíž povinností by takový pořad měl být, se nic takového neděje, tak jsem si vzala do hlavy, že to nějakou formou nahradím,” řekla Lorencová videoštábu serveru Vysočina-news u příležitosti návštěvy Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě.

Na myšlenku obnovit Klekánici ji prý přivedl “vztek nad bezmocností občanů v boji s úřady a neschopnost českých soudů jejich nesnadné životní situace řešit,” uvedl Havlíčkobrodský deník.

Lorencová a její kolegové v předchůdci dnešních Reportérů ČT například upozornili na podvody s LTO (lehké topné oleje – pozn. red.) nebo informovali o nadhodnocených diamantech, které stály za krachem mnoha českých bank.

Klekánici zrušil tehdy nový generální ředitel České televize Jiří Janeček údajně kvůli nákladnosti relace. “A také kvůli minimálně tříleté, ale možná spíš pětileté debatě, zda mají vedle sebe existovat dva tak podobné formáty,” vysvětlil v listopadu 2003 Zdeněk Šámal, který v té době na Kavčích horách řídil zpravodajství.

Jana Lorencová na videu, na které upozornil server Digizone.cz, zalitovala, že internet je podle ní doména především mladších lidí, ale na investigativní pořady se dívají spíš starší diváci, třicetiletí a více.

Projekt by prý financoval nespecifikovaný sponzor, později Lorencová počítá se zpoplatněním přístupu k obsahu stránek. Chce tak podle Deníku zaručit nezávislost zpravodajství a znemožnit inzerentům, aby ovlivňovali obsah stránek.

Jana Lorencová, autorka knihy Krvavé oleje - Můj přítel vrah; křest knihy v květnu 2006.

Jana Lorencová napsala knížku Krvavé oleje o podvodech s lehkými topnými oleji v 90. letech. Informace jí dodal Jiří Večera, který v kauze významně figuroval.

ČT: Klekánice je naše

Pokud opravdu Klekánici obnoví, zřejmě pořad nebude moct vysílat pod tímto původním názvem, i když z on-line databáze Úřadu pro průmyslové vlastnictví vyplývá, že Česká televize tuto značku nemá zaregistrovanou. Na rozdíl od Reportérů ČT, kteří v databázi jsou.

Televize stále považuje název pořadu Klekánice a jeho logo za svůj majetek a nehodlá se ho vzdát i po jeho skončení.

“Od internetového projektu Jany Lorencové se Česká televize distancuje a zváží případně i právní kroky,” sdělil iDNES.cz mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Bývalá novinářka a spisovatelka do letošního května vedla reportérské oddělení Českého rozhlasu 2 – Praha. Začátkem srpna oznámila kandidaturu do Poslanecké sněmovny za Stranu zelených.

Do politiky se vrhl také další bývalý investigativní reportér a novinář Radek John. Po odchodu z televize Nova vstoupil do strany Věci veřejné a stal se jejím předsedou.

Home Z jiných zdrojů ČT se nelíbí úmysl bývalé reportérky Lorencové obnovit na síti Klekánici