Legendární investigativní TV pořad 

Facebook YouTube E-mail

Pokud projde novela

Na jednání sněmovny ve středu 14. 4. 2010 schválili nakonec poslanci ve třetím, tj. konečném čtení novelu loterního zákona, která celkem významně změní kompetence v regulaci (povolování) hazardu. Zákon nyní míří do Senátu, kde se ho podle slov (14. 4. 2010) předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře bude snažit ODS ještě nějak změnit, ale prý tak, aby o konečné podobě mohlo hlasovat květnové zasedání sněmovny.

historický střed města

 

Pokud bude novela do konce tohoto volebního období schválena (senátem, nebo opětovně sněmovnou) v tomto znění a vstoupí v platnost, znamenalo by to, že obce budou moci regulovat veškerý hazard! Tedy pokud si vydají vyhlášku, že nikde, nebo tam a tam býti hazard nesmí, nemůže tam MF povolit VLT, kasina, prostě nic. Aby bylo pojištěno, že ministerstvo nebude moci dělat, že si nějaké obecní vyhlášky „nevšimlo“, bude obec nově účastníkem řízení o vydání veškerých povolení na provoz hazardu. A v neposlední řadě, pokud obec vydá vyhlášku, kde být hazard nesmí, dnešním VLT, povoleným MF na 10 let, se tato doba zkracuje a nejpozději 3 roky po vstoupení takovéto vyhlášky v platnost se musí jejich kola štěstí dotočit.

Novela zákona by sice nepotlačovala hazard centrálně, zvýšením počtu míst, kde se nesmí vyskytovat, určením počtu, kolik VHP, VLT, kasin… se může na území města/kraje/státu nacházet, neřešila by ani dnešní praxi, kdy zastupitelé povolují herny sobě a kamarádům, ale konkurenci zakazují, ale je to významný posun oproti dnešku! Skončily by tím totiž, někdy i oprávněné, výmluvy obcí, že nezakazují automaty proto, že jim tam MF povolí ještě „výkonnější“ pračky špinavých peněz. Volič tak nově uvidí jako na dlani, který zastupitel na svém území hazard nechce  a kdo mu jde naopak na ruku.

Home Reportáže Pokud projde novela